Prvorepubliková zahrada před sto lety a dnes

Vilu se zahradou dokončil místní mlynář v roce 1926. Umístil ji, jak jinak než vedle svého mlýna u břehu Úhlavy. Díky řece je na zahradě krásná půda, příznivá vlhkost a spousta živočichů.

Původní podobu zahrady neznáme a dokonce ani není jisté, jak se vyvíjely její hranice. Dobové fotografie se nedochovaly a bohužel ani v archivech nejsou k dohledání plány z doby jejího založení. Po dlouhých letech bez větších změn prošel dům i se zahradou v roce 2000 rozsáhlou rekonstrukcí. Některé prvky vily se podařilo zachránit, jiné vzaly zasvé. Na zahradě se dochoval jediný trs pivoněk.

V roce 2020 přišla s novými majiteli i myšlenka vrátit zahradě podobu, jakou mohla mít před sto lety. Rozložení i použité rostliny se inspirují u jiné janovické zahrady té doby. Vzor je to víc než impozantní, jde o návrh předního zahradního architekta Josefa Kumpána. Cílem není vytvořit kopii, ale navázat na jeho principy a přenést je do zahrady tak, aby sloužila potřebám současné rodiny.


Tři hlavní zóny

Zahrada má tři části: reprezentativní, takzvané bělidlo a hospodářskou. Každá z nich má nejen jiný účel, ale také atmosféru. Všechny tři jsou vám přístupné v rámci komentované prohlídky.


Celoročně krásná

Důraz klademe na celoroční efekt, zahrada je krásná na pohled a příjemná na žití každý měsíc v roce. Je proto ideálním cílem zahradní turistiky nebo lokací pro focení

Ukázková přírodní

Nepoužíváme umělá hnojiva ani pesticidy, veškeré zahradničení je ohleduplné k živočichům a celkově k životnímu prostředí. Zahrada je oficiálně certifikovaná jako ukázková přírodní, a to teprve čtvrtá v Plzeňském kraji.


Akce a workshopy

Na zahradě probíhají nejrůznější akce a workshopy, jejich přehled najdete zde. Každoročně se zapojujeme také do Víkendu otevřených zahrad.